Trafik Cezası Ödemek

0
53

TRAFİK CEZASI ÖDEMESİ
Trafikte yer alan araçlarımıza başta radar, hız ihlali, park cezaları, ışık ihlali, ortalama hız limitinin ihlali olmak üzere çeşitli sebepler ile trafik cezası kesilir.  Ayrıca şerit değiştirmeden önce girilecek şeritte sürülen aracın emniyetle geçişini beklemeyerek, trafiği aksatarak tehlikeye sokacak halde şerit değiştirmek ve kazaya sebep olmak, gidiş için ayrılan şeridi ihlal edip trafik gidişatını bozmak, trafik levhalarına itibar etmemek, yer işaretlemelerini itibar etmemek, sağa ve ya sola dönüş kurallarına uymamak, döner kavşak için belirtilen kurallara itibar etmemek, u dönüşü yapılmaz levhalarını dikkate almamak gibi durumlarda da uyulmayan kuralların durumuna göre farklılıklar gösteren trafik cezaları kesilmektedir.
Ceza tebligatı trafik polisinin bizzat ya da posta yolu ile elimize ulaştı ise cezanızın, ceza numarasını tebligatta bulabilirsiniz. Trafik cezasının kesilip kesilmediğinden emin olamıyorsak elimizde herhangi bir tebligat ya da ceza makbuzu yok ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden Trafik Cezası Sorgulaması  yapıp trafik cezanızın olup olmadığı görebilirsiniz. İnteraktif Bankacılık sistemleri ile Trafik cezası ödemesi yapılabilmektedir.
Trafik cezası ödemesi nakit olarak bulunduğunuz ile bağlı vergi dairelerinin veznelerinde de ödeyebilirsiniz. Ayrıca banka şubelerinden ve PTT şubelerinde plaka numaranız ile borcunuzu sorgulatabilir ve ödeme yapabilirsiniz. Trafik cezasının ödenmemesi, gecikmesi durumunda aylık % 5 gecikme faizi uygulanır. Ayrıca Trafik cezası ödemesi erken yapılması durumunda cezanızın üzerinden % 25 indirim yapılacaktır

CEVAP VER