Trafik Cezalarına İtiraz Etme

0
64

Günlük hayatımızda bilinçli veya bilinçsiz trafik kuralları ihlal edilmektedir. Seyyar trafik kontrol araçları ise bu durumun farkına vararak, sizlere cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Her ne kadar cezalar ev adresinize gönderilse de, sonucun genellikle olumlu olmadığını yani sürücülere ulaşma konusunda sıkıntı yaşadığını söyleyebiliriz. Bu durum dahilinde, internet üzerinden trafik cezası sorgulama teknolojisi ile tanışana kadar trafik cezalarından haberiniz olmuyor. Hal böyle olunca trafik cezalarının doğruluğuna dair de bilginiz olmuyor. Trafik cezalarına itiraz etme her ne kadar her birey tarafından kullanılması uygun bir seçenek olsa da 10 iş günü içerisinde başvuruyu zorunlu kılması sebebi ile birçok kişi bu hakkı kaçırmaktadır.
Trafik cezalarına itiraz etme nedenleri arasında şüphesiz, cezanın kişinin aracının durdurularak tebliğ edilmemesi ilk sırayı almaktadır. Emniyet güçlerinin böyle bir yasal zorunluluğunun bulunmaması ve kontrol yapılan bölgede trafik akışının bozulmaması adına bu tarz bir uygulamaya başvurmasına gerek yok. Plakanıza kaydedilen cezanın sizlere takdimi dahilinde 10 iş günü içerisinde Sulh Ceza Mahkemelerine başvurarak, yasal hakkınızı arayabilirsiniz. Bu dahilde görüntü dahil olmak üzere en ince detayına kadar emniyet güçleri tarafından savunma yapacaktır. Kazanma olasılığınız her ne kadar son derece düşük olsa da, polislerin de yanlış yapma durumu vardır.
Sulh Ceza Mahkemesine başvurarak trafik cezasına itiraz etme hakkını kullanılabilmeniz adına dava dilekçesi, trafik idari para cezası kararı tutanağı, tebliği fotokopi statüsünde, ruhsat fotokopisi ve kimlik, ehliyet fotokopisi gerekmektedir. Bu bilgileri tamamlamanız dahilinde itiraz hakkını kullanabilir, hakkınızı yasal merciler aracılığı ile arayabilirsiniz.

CEVAP VER