Radar Cezası

0
125
trafik cezası ödeme

Radar, belirli mesafedeki cisimlerin radyo dalgaları aracılığıyla tespit edilmesini sağlayan cihazdır. Radar cihazı daha çok uçak ve gemilerde kullanılsa da günümüzde kara yollarında da araçların hızlarını tespit etmek için kullanılıyor. Özellikle hız limiti olan bölgelerde o bölgeden geçen araçların hız limitine uyup uymadıkları radarlar tarafından tespit ediliyor.

Belirlenen hız limitine uymayan araçlara da radar cezası kesiliyor. Yani radar cezası, bir yolda belirlenen hız limitine uymamanın yaptırımı olarak kesilen cezadır. Yollarda bulunan radar cihazları, radyo dalgalarının yansıması yardımıyla araçların hızlarını tespit edebiliyor. Bu sayede de belirlenen alanda hız limitine uymayan araçlar bulunarak onlara ceza kesiliyor. Kesilen bu cezalar araç sahiplerine bir tutanak aracılığıyla bildiriliyor ve belirlenen yasal süre içerisinde cezaların ödenmesi isteniyor.

Trafik cezaları devlet tarafından kesildiği için bunların ödenmesi konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü bu cezaların ödenmemesi durumunda devlet tarafından hakkınızda hukuki işlem başlatılıyor.
Ülkemizde bulunan karayollarının pek çok alanına radar konulmuş durumda. Çünkü yollarda hız limitine uyulmasını sağlamak için radarla hız tespiti yapmak son derece etkili bir yöntem. Bir karayolunda radar bulunup bulunmadığı yol kenarına konulan tabelalardan anlaşılıyor. Eğer yol kenarında radar tabelası yoksa bu durumda o yolda radar cihazı yoktur. Böyle bir durumda da hız limiti gibi bir derdiniz olmadan araç kullanabilirsiniz. Ancak zaman zaman radar levhası olmayan alanlara bile radar konulup ceza kesildiği oluyor.

Böyle durumlarda ise size tebliğ edilen radar cezasına cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde itiraz etme hakkınız bulunuyor. Son zamanlarda mahkemeler radar uyarı levhası bulunmayan yerlerde kesilen radar cezası için iptal kararı veriyorlar. Bu yüzden siz de radar cihazı uyarı levhası olmayan bir yerde ceza yediğinizde bu cezaya mutlaka itiraz etmelisiniz.

CEVAP VER