Kasko Değerleri Sorgulama

0
80
trafik cezası sorgulama
trafik cezası sorgulama

Sigorta, insanların zarar veya gelir kaybına uğrama ihtimalleri bulunan olayların ekonomik sonuçlarına katlanmaktan kurtulmak için başvurdukları bir yöntem. Ülkemizde araç sigortası alanında en yaygın olarak kullanılan iki tür sigorta var.

Bu sigortalardan ilki zaten trafiğe çıkan tüm araçların yaptırmaları gereken zorunlu trafik sigortası, ikincisi ise insanların isteğe bağlı olarak yaptırdıkları kasko. Kasko, isteğe bağlı olarak yaptırılan bir araç sigortasıdır. Kasko, bir aracın yanması, çalınması veya kaza yapması durumlarında oluşacak zararı karşılayan bir sigorta türüdür. Kasko poliçesi sigorta şirketi ile araç sahibi arasında yapılıyor.

Ancak kasko kayıtları aracın plaka numarasına göre tutuluyor. Bu nedenle de kasko ile ilgili herhangi bir bilgi edinilmek istendiğinde plakadan kasko sorgulama işleminin yapılması gerekiyor. Bu sorgulama işlemi sayesinde aracın kasko poliçe tarihini, prim borçlarını, bu borçların ödeme tarihlerini öğrenebiliyorsunuz.
Kasko bilgilerine ulaşmak ikinci el araç satın almak isteyen insanlar açısından son derece önemlidir. Çünkü ikinci el araç satın alırken satın alınmak istenen aracın daha önce kaza yapıp yapmadığına ilişkin bilgiye ancak kasko sorgulama işlemi sayesinde ulaşılabiliyor. Kasko kayıtlarında aracın kaza bilgileri ve yapılmış bir kaza varsa bu kazadan dolayı aracın ne kadarlık bir hasar gördüğüne ilişkin bilgiler yer alıyor. Bu nedenle de ikinci el araçlarda aracın geçmiş dönemlerde kaza yapıp yapmadığı bilgisine ancak plakadan kasko sorgulama işlemi yapılarak ulaşılabilir.

Günümüzde kasko sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabilen oldukça kolay bir işlemdir. Kasko sorgulama konusunda hizmet veren bir internet sitesine girip sorgulamak istediğiniz aracın plaka numarasını ve sizden istenen diğer bilgileri girerek kısa süre içerisinde aracın kasko bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Böylelikle de sorguladığınız aracın geçmiş dönem kaza bilgilerine kolay bir şekilde ulaşırsınız.

CEVAP VER