Bilinçli Sürücü Davranışları

0
75

                                   BİLİNÇLİ SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARI

 

            Trafik oyun oynama ya da kendini ispat etme alanı değildir. Trafikte yapılan küçük hatalar bile büyük ve geri dönülmez hatalar yaratabilir. Her sürücünün bu bilince sahip olması gerekir. Ancak maalesef trafikte olduğumuz her an bir çok yanlışla  karşılaşıyoruz. Denetimlerin yeterince sık olmayışı da kuralların hiçe sayılmasında çok önemli bir etken elbette.

Bilinçli sürücü davranışları gereğince , tüm sürücüler hem kendilerinin hem de diğer insanların can ve mal güvenliğini düşünmek ve bu bilinçle hareket etmek zorundadır. Sürücüler daha hızlı gitmenin aracı kontrol etmekte zorluk yaratacağını , kırmızı ışıkta geçmenin muhtemel bir kazayla sonuçlanacağını , hatalı sollamanın ne kadar telafi edilemez sonuçlar doğuracağını ya da emniyet şeridini kullanmanın kendisini diğer sürücülerden daha zeki kılmadığını bilmekle yükümlüdür. Hele ki alkollü araç kullanmanın bile bile ölüme davetiye çıkartmak olduğunu hiç aklından çıkartmamalıdır.

Aslında tüm bu insani bilgiler bireylere daha okul çağında verilmeli ve küçüklükten çocuklara trafik bilinci aşılanmalıdır. Bilinçli sürücü davranışları ile yoğurulan çocuklar , ileriki dönemlerde çok daha doğru hareket eden sürücülere dönüşeceklerdir.

En doğru sürüş , varış noktasına sağ salim varılan sürüştür.

 

Emniyet kemeri takmanın erkekliğe sürülen bir leke gibi görüldüğü , takılmayan emniyet kemerlerinin alarmlarının ötmemesi için sanayilerde sistemlerin geliştirildiği , emniyet şeridinin hız yapmak için yapıldığının düşünüldüğü bir toplumda bilinçli sürücü davranışları konusu daha da önem kazanmaktadır. Aşırı hız yapmanın ya da trafikte birbiriyle kapışmanın kişileri daha güçlü yapmadığı artık öğrenilmelidir. Her gün yüzlerce trafik kazası olan bu ülkede , artık Bilinçli sürücü davranışları olan sürücüler görmek tek dileğimizdir. Trafik kuralları hepimizin hayatını kurtaran kurallardır. Uyulmaması eninde sonunda can yakacaktır , lütfen unutmayalım!

CEVAP VER