Beyanlı Trafik Cezalarının Ödenmesi

0
195
trafik cezası ödeme
trafik cezası ödeme

Günlük hayatın yoğunluğundan dolayı yaşanan dalgınlıklar, unutkanlıklar, ihmaller veya bilinçsizlikten dolayı trafikte bazı hatalar yapılmaktadır. Büyük şehirlerde trafiğin çok yoğun olmasından dolayı trafik üzerinde birçok problem ile yüz yüze gelinmektedir. Trafikte iken bireylerin yaptığı hatalar sonucunda acı olaylar yaşanmaktadır. Kanunlarımızla belirlenen trafik kurallarının ihlalini bazen bilinçli bazen de bilinçsiz bir şekilde yapıyoruz. Yapılan trafik kuralları ihlallerinin de bir cezasının olması kaçınılmazdır. Cezalar bireylerin hata yapmamaları için caydırıcı nitelikte kullanılmaktadır.

Caydırıcı olması için trafik cezaların ücretleri de oldukça fazladır. Ceza ücreti fazla olduğu için sürücüler trafikte daha dikkatli davranmaya özen göstermektedirler. Cebimizden çıkan her kuruşun değerli olduğunu biliriz. Cezalara giden paranın boşa gittiği konusunda yakınır dururuz. Cebimizden çıkan para bütçemizi de sarsabilir. Ama bütün bunlara rağmen bize uygulanan trafik cezasından hata yaptıysak da kaçamayız. Trafik cezası almış isek bunu zamanında yatırmamız gerekmektedir. Ödemediğiniz trafik cezasına gecikme faizinin de uygulanması ile ikiye katlayacak ve sizin cebinizden çıkacak olan tutar gittikçe artacaktır. Yazılı olarak verilen trafik cezalarına beyanlı trafik cezası denilmektedir. Beyanlı trafik cezanızı bazı sorgulatmalarda yani internet ortamında göremeyebilirsiniz.

Beyanlı trafik cezaları adresine gönderilmektedir. Posta yolu ile elinize ulaşan beyanlı trafik cezalarını internet ortamında yatırmanız mümkündür. Beyanlı trafik cezanızı Gelirler İdaresi Başkanlığının resmi internet vergi dairesi üzerinden bankalar üzerinden ödemesi de mümkündür. Cebinizde nakit paranın olmadığı durumlar da ise beyanlı trafik cezalarınızı internet vergi dairesi üzerinden TC kimlik numaranız ile ve aracınızın tescil tarihi ile girerek aracınızın diğer bilgilerinin olduğu sayfaya ulaşırsınız. Ulaştığınız sayfada trafik cezaları, motorlu taşıtlar vergisi ve beyanlı trafik cezaları bölümü bulunmaktadır. Beyanlı trafik cezası ödeme bölümünü açtığınızda buradan beyanlı trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Kişilerin ceza ödemek için kredi kartında yeterli limit bulundurması ve kart ile ilgili bilgileri girerek ödemeyi kolayca gerçekleştirebilir. Eğer nakit olarak ödeyecek iseniz size en yakın Vergi dairesinden, PTT şubelerinden veya en yakın bankadan beyanlı trafik cezanızı ödemeniz mümkündür. Trafik kurallarına uymayı kendimize prensip edinmeliyiz aksi takdirde uygulanacak olan trafik cezalarını ödemek zorunda kalırız.

 

CEVAP VER