Aracınıza Ait Borç Sorgulamaları

0
70

Aracınıza Ait Borç Sorgulamaları

Yeni sistemlerin gelişmesi ile birlikte trafikte ceza kesilme şekilleri de değişmeye başladı. Eskiden araçlar durdurulup kontrolleri yapıldıktan sonra ceza kesiliyordu. Artık işleyişi hızlandırmak için ise bu yöntem yerine direk olarak araçların plakasına cezalar kesiliyor. Bu sistem ile kural ihlali yapan araçların belirlenmesi ile plakalarına cezalar kesiliyor. Bu işlemi trafik polisleri yapabildiği gibi mobese kameraları aracılığı ilde yapılabiliyor. Mobese kameraları hemen her köşeye kurulmaya başlandığı için kısa sürede plakaya kesilen cezalar artış göstermeye başladı. Bu durumda ise sürücüler çoğu zaman ceza yediklerini bile farkedemiyorlar. Sürücünün mağdur olmaması için ise kesilen cezalar görüntüleri ile birlikte sürücünün adresine gönderiliyor.

Fakat bazı durumlarda sürücülerin adreslerine ulaşmayabiliyor. Diyelim ki ulaşması gereken adresteher hangi bir hata oldu. Veya posta bir şekilde sürücüye ulaşmadı. Bu durumda en fazla mağdur olacak olan sürücü oluyor. Çünkü ilk ceza kesildiği andan itibaren sorumluluk sürücüye geçmiş oluyor. Sürücüleri mağdur etmemek için ise kullanılan bazı sistemler vardır. Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey aracınıza ait borç sorgulamaları yaptırmak. Bu işlem için ise belli siteleri kullanmanız gerekiyor. En yaygın kullanılan site Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesi ve kendi kişisel sayfanıza ulaşabileceğiniz E-devlet sitesi. İki yollada yapılan sorgulamalarda aracınıza ait trafik cezalarınızı veya vergi borçlarınızı öğrenebiliyorsunuz.

İlk olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinden sorgulama yapmaktan bahsedelim. Öncelikle siteye giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra ise trafik borç sorgulama ve park sorgusu sekmesinden sorgulama ekranına geliyorsunuz. Bu ekrana gedikten sonra sizde aracınıza ait bilgiler isteniyor. TC kimlik numarası gibi kimlik bilgilerinizive araç bilgilerinizi girdikten sonra sorgulama işlemini yapabiliyorsunuz. Sorgulama sonrasında karşınıza bir bilgilendirme ekranı geliyor. Aracınıza ait borç sorgulamalarını içeren bu sayfada borcunuz var mı yok mu? Ne kadar borcunuz var bunları görebiliyorsunuz. Eğer hiçbir borcunuz yok ise bu kez bu ekranda borcunuz yoktur yazısı çıkıyor.

Diğer bir sorgulama yapacağınız sistem ise E-devlet sistemi. Aslınca bu sistemde de diğer sitelere giriş yapıyorsunuz ama bunu kendi sayfanız üzerinden yaptığınız için başka bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Aracınıza ait borç sorgulama işlemini bu şekilde yapabilirsiniz.

CEVAP VER