Alkollü Araç Kullanma Cezası

0
131
trafik cezası ödeme
trafik cezası ödeme

Trafikte uyulması gereken zorunlu kurallar vardır. Ve bu kurallara uyulmadığı takdirde uygulanan cezai işlemler vardır. Alkollü araç kullanma, hız sınırını aşma, ehliyetsiz araç kullanma v.b kuralların ihlalinde cezalar yazılır. Alkollü araç kullanmak ya da herhangi bir uyuşturucu madde etkisi altında kalarak araç kullanmak sürüş yeteneğini olumsuz açıdan etkiler. TCK 179 da düzenlenmiş olan trafik güvenliğini tehlikeye sokan sürücünün bu suçtan dolayı cezalandırılması uygun görülmüştür. Alkollü araç kullanmanın cezaları ise şu şekildedir.

Madde 48/5, belirtilen miktarın üzerinde alkollü araç kullanmak

Kimlere uygulanacak: sürücülere

Ceza tutarı ne kadar:1. defasında 844 TL öderken erken ödeme de 633TL

  1. Defasında 1058 TL öderken erken ödeme de 793,5 TL

3 ve 3ten fazlasında 1698 TL (en az 6 ay) peşin 1273,5 TL ceza ödenir.

Ceza puanı: 20

Belgenin geri alınma durumu: Geriye doğru 5 yıl içerisinde 1. defada 6 ay, 2. defada 2 yıl, 3 ve 3′ten fazlasında 5 yıl (3 ve 3 ten fazla olması durumunda mahkemece)

Sürücüler araç kullanmaktan men edilir.

Açıklama: Sürücülerden 2. defa alkol aldığı tespit edilenler Sağlık Bakanlığınca sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulurlar ve eğitimi başarıyla tamamlayanların belgeleri süresi sonunda iade edilir, 3 ve 3′ten fazlasında ise sürücüler psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutulurlar, bu değerlendirme ve muayene sonrasında durumu uygun olanlara süresi sonunda belgeleri geri verilir.

Bu maddeye göre belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine; beş yıl süre ile geri alınan sürücüler ise psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Sürücülerin belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için yukarıda belirtilen şartların sağlanması ve Karayolları Trafik Kanununa istinaden (48 inci madde ve diğer bütün maddeler) verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur. 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilenler veya yasal sınırların üzerinde alkollü olarak trafik kazasına sebebiyet veren sürücüler hakkında TCK 179 maddesinden cezai işlem yapılır.

 

 

CEVAP VER