Trafik Cezasını Beklemeden Ödeme

2
174
trafik cezası ödeme
trafik cezası ödeme

Trafik araçların ve yayaların yollarda kullanılan bütün motorlu motorsuz taşıtların hareketleri ve yollardaki durumlarını içermektedir. Trafikteki taşıtların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Artan taşıt sayısı yollarda trafik kurallarına daha dikkat edilmesi gerektiğini yapılacak hataların daha büyük zararlara neden olabileceğini göstermektedir. Kara yollarında trafiğin düzenli bir şekilde ilerlemesini sağlanmak için uyulması gereken kurallar vardır. Bu kurallara uyulmadığı zaman belli cezalara maruz kalınmaktadır. Trafikte yapılan hataların belli bir bedeli vardır ve bu bedel trafikte ceza almakla son bulmamaktadır. Bazen büyük mal ve can kayıplarına sebep olmaktadır.

Trafik cezalarında her yıl düzenlemelere gidilmekte ve cezaların en çok yapılan hatalara göre caydırıcılık yapabilmesi için artmalar göstermektedir. 2016 Yılında böyle girişimlerin olduğu trafik cezalarının yeniden yapılandırmaya gidildiği maliye bakanlığınca açıklanmıştır. Online trafik cezası ödeme imkanı bulabileceğiniz trafikcezaode.com tarafından gerçekleştirebilirsiniz. Yeniden değerlendirildiği açıklanan trafik cezalar oranlarındaki artış %5,58 olarak açıklanmıştır. Trafik kurallarına ihlalinin bir cezası vardır bu cezalarda 2016 yılı için şu şekilde açıklanmıştır. En çok karşı karşıya kalınan ve insanların en çok zarar gördüğü alkollü araç kullanımı cezalar ne kadar artsa da caydırıcılık sağlamamaktadır. Alkollü araç kullandıkları belirlenen araç sürücülerine alkollü araç kullanmaktan dolayı cezai işlem uygulanır. Alkollü araç kullanmanın cezası kanunda belirtilen alkol miktarının üzerine çıkması durumunda sürücülere birinci defasında 844 TL erken ödemede 633TLl olmaktadır. Bu cezalar ikinci ve üçüncü tekrarlanması durumunda daha çok artmakta sürücülerin araç kullanımından men edilmelerine kadar gitmektedir.

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ise ehliyetsiz araç kullananlara ve ehliyetsiz olanların araç kullanmalarına izin veren kişilere uygulanan cezadır. Ceza tutarı 1698TL erken ödemede 1273 TL olarak belirlenmiştir. Araçta telefonla konuşma cezası bunu hemen hemen herkes yapmaktadır ve kazaların çoğunluğu da bu yüzden meydana gelmektedir. Ceza tutarı 92TL erken ödemede 69 TL olarak açıklanmıştır. Kırmızı ışıkta geçme cezası hep acele davranılan bir durumdur. Kırmızı ışık kuralına uymamanın cezası 199TL erken ödemede 149TL olarak belirlenmiştir. Hız sınır cezası en düşüğü 199 TL den başlamakta aşılan sınıra göre artmaktadır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER